Jak działają głośniki basowe?
Głośniki basowe funkcjonują niemalże na takie samej zasadzie jak pozostałe przetwornice akustyczne. Całościowa różnica polega na tym, iż przetwarzane są bardzo małe częstości dźwięku oraz należy dostarczyć adekwatnie znaczący prąd ze wzmacniacza. W akustyce następuje taka zależność, iż im niższe pasmo tym znacznie więcej mocy potrzeba dostarczyć głośnikowi. Głośniki tego rodzaju zazwyczaj odtwarzają dźwięki o częstości od 20Hz, choć zdarzają się także takie jakie wytwarzają jeszcze niższe pasmo. A inne? Zobacz wytłumienie kolumn.
Wtedy mówimy już o tak zwanych infradźwiękach, które wywołują drgania lub wibracje podłoża oraz wszystkich przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Przy adekwatnie ogromnej mocy taki głośnik umie bez kłopotu zniszczyć choćby szyby w oknach czy sprawić pękanie ścian. Aby uzyskać tak wąski zakres pasma akustycznego użytkuje się wyjątkowe filtry przepustowe, ograniczające górną częstość akustyczną. Mogą to być filtry zarówno aktywne, nie powodujące strat dźwięku oraz pasywne, podłączane wewnątrz kolumny. Musimy też zwrócić nadzwyczajną uwagę na aspekt odtwarzanych częstotliwości, albowiem im poprawniejszy zakres, tym lepsze rezultaty dźwiękowe usłyszymy.
Rzecz jasna nie wolno z tym zakresem przesadzać, ponieważ jak będzie on za wysoki to wtenczas zaczniemy słyszeć też trochę pośrednich tonów, a chodzi nam jedynie o te najniższe. Producent podaje również inne odpowiednie parametry, które powiadają o tym, jak głośnik zachowuje się w danej obudowie. Można zastosować parę typów skrzyń, jednakowoż dwie zazwyczaj używane to zamknięta lub z wylotem tzw. bas-reflex.