Własna decyzja o wizycie u psychologa – jak ją podjąć?

Kategoria:

Kiedy w życiu danego człowieka trudności rozpoczynają się nawarstwiać oraz zaczyna on odczuwać, iż jest ich zanadto wiele oraz nie daje sobie już z nimi rady, koniecznym jest poszukanie wyśmienitego wyjścia. Jeśli wszystkie już kosztowny zawiodły oraz poszukiwanie stosownego rozwiązania okazuje się dosyć uciążliwe, należałoby jest się zdecydować na wizytę u profesjonalisty.

Każdy psycholog jest w stanie naświetlić trudności, które zaczynają powstawać oraz przeszkadzać w życiu. Dla jednych psycholog jest zbawieniem, niemniej jednak dla wielu innych ludzi, okazuje się być złem koniecznym, szczególnie jeżeli ktoś jest zaprowadzany na wizytę do psychologa na siłę. To jest ogromnie istotna norma, że każdy człowiek sam musi podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii bądź podjęcia chodzenia na wizyty do psychologa. Nie da się tam nikogo zaciągnąć na siłę, bowiem w żaden sposób nie zda to rezultatu, a już na pewno, nie będzie to przydatne.

Postać, jaka sama czuje, iż sobie nie radzi i pragnie wsparcia, będzie współpracowała z psychologiem, natomiast ten, kto został tam zaprowadzony na siłę, na przykład niedorosłe dziecko przez matkę bądź też niewierny małżonek przez żonę, tym bardziej się zbuntuje i na żadną terapię się nie zgodzi. Niestety, coraz więcej będzie dostrzegalnych takich przypadków, choć wiadomym jest, iż obie powinny przejść terapię. Najgorzej jest, jeżeli ktoś podejmuje decyzję za kogoś. To przykre, nie jest tak kolorowo, iż psycholog zawsze pracuje z pacjentami, jacy tego chcą.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, że pacjent, jaki usiadł na kozetce, nie odwiedził sekretariatu z własnej woli. Jakikolwiek psycholog musi umieć postępować też w takiej sytuacji – polecamy alkoholizm radom. Zdarza się jakkolwiek, że żona chce ratować małżeństwo oraz na siłę przyprowadza do psychologa niewiernego małżonka, by specjalista mu wytłumaczył, iż jego postępowanie jest kiepskie oraz powinien docenić prywatną żonę.

Takie zmuszanie i terapia na siłę, w większości wypadkach nie daje rezultatów, bowiem z reguły mąż buntuje się jeszcze znacznie bardziej i nie chce współpracować, a okazuje się, iż to żona żąda terapii oraz role się odwracają. W rezultacie, żona po wiarygodnym czasie wychodzi z gabinetu, jako silna kobieta, która jest już w stanie poradzić sobie bez niewiernego męża. To samo tyczy się sytuacji, kiedy alkoholik jest zmuszony do pójścia do psychologa od uzależnień. Nie tylko nie przestaje pić, jednak robi to jeszcze intensywniej. Co innego, kiedy zgłasza się z własnej woli i rozpoczyna z psychologiem współpracować. W owym czasie rezultaty są inne. W każdym razie, każdy psycholog musi być przygotowany na sytuacje tego typu i przyzwoicie potrafić w nich zareagować, znajdując złoty środek.